Łódź – metropolia, która z malutkiej wsi w ciągu kilkudziesięciu lat staje się największym ośrodkiem przemysłowym ziem polskich. Produkty z tego miasta docierały nawet do Chin. Miejsce powstania bajecznych fortun rodzin Schreiblerów, Grohmanów czy Poznańskich. Stolica polskiego filmu, nierozerwalnie związana z historią polskiej kinematografii. Łódź służyła jako plener filmowy dla ponad 150 filmów (np. dla pierwszego powojennego filmu – „Zakazanych piosenek”, poprzez „Ziemię obiecaną” Andrzeja Wajdy, do współczesnych produkcji takich jak „Komisarz Alex” z Antonim Pawlickim w roli głównej). W 2015 krajobraz Łodzi trafił na listę „Pomników historii” jako „wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego”.
Dzień 1
Wyjazd z Rzepina. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od Pałacu Herbsta. Pałac ten to pofabrykanckie, znakomicie odrestaurowane wnętrza jednej z najpiękniejszych rezydencji powstałej w latach 70-tych XIX wieku. Następnie spacer po Osiedlu Księży Młyn, które od kilku lat jest Pomnikiem Historii. Zobaczymy największe i najpiękniejsze rezydencje fabrykanckie: dawną fabrykę Silberstaina, Willę Michela, dawną fabrykę Scheiblera, Park Kilińskiego, dawną willę i dom oraz Pałac T. Grohmana, Beczki Grohmanowskie, dawną fabrykę Grohmana. Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.
Dzień 2
Śniadanie, Muzeum Kinematografii – zwiedzanie z przewodnikiem, Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych – zwiedzanie hali do kręcenia filmów + projekcja filmu, wizyta w nowoczesnym i największym w Polsce Centrum Nauki i Technik EC1 – niesamowita zabawa połączona z nauką, mnóstwo eksponatów i atrakcji na wystawach stałych i ekspozycjach, możliwość wybrania ścieżki dydaktycznej, następnie wybrany seans w Planetarium – dostosowany do wieku uczestników Spotkanie z przewodnikiem i dalsze zwiedzanie miasta: Dworzec Łódź-Fabryczna, sobór św. Aleksandra Newskiego, kolejno przejazd na cmentarz żydowski przy ul. Brackiej, który jest największą tego typu nekropolią w Europie. Następnie Stacja Radegast – łódzki Umschlagplatz, Park Ocalałych - miejsce szczególne i wyjątkowe w Łodzi, park-pomnik, który ma upamiętniać tych którzy przeżyli holokaust, przejazd przez tereny najdłużej działającego ghetta w Europie. Kolejno spacer po Piotrkowskiej - najsłynniejszej ulicy Łodzi, udamy się w kierunku zabytkowych kamienic oraz pomników, zobaczymy Pomnik Misia Uszatka, ławeczkę Tuwima, Archikatedrę, Kościół św. Mateusza, pomnik Reymonta oraz Aleję Gwiazd. Następnie Plac wolności, Ratusz i Muzeum Miasta Łodzi, mieszczące się w dawnym Pałacu Poznańskiego, przemysłowca żydowskiego pochodzenia. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.
3 Dzień
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Dalsze zwiedzanie Łodzi. Manufaktura albo Eksperymentarium. (może być inna opcja) Wyjazd z Łodzi do Uniejowa, krótki spacer po historycznym miasteczku położonym w centrum Polski, w dolinie rzeki Warty. Pierwsze w Polsce Uzdrowisko Termalne. Powrót do Rzepina.
CENA WYCIECZKI OBEJMUJE:
- realizację programu turystycznego
- przejazd komfortowym autokarem
- zakwaterowanie: 2 noclegi w hotelu
- wyżywienie: 2 śniadania, 2 obiadokolacje
- opiekę lokalnego przewodnika podczas zwiedzania Łodzi
- opiekę pilota
- ubezpieczenie NNW
CENA WYCIECZKI NIE OBEJMUJE:
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów:
- Pałac Herbsta
- Muzeum Kinematografii
- Cmentarz Żydowski
Ciekawostki:
– tramwaje w Łodzi pojawiły się pod koniec XIX wieku, autobusy miejskie dopiero w roku 1948,
– przez Łódź przepływa 18 rzek,
– Magistrat miasta Łodzi jako pierwszy wprowadził w roku 1919 powszechny obowiązek szkolny,
– w 1839 roku w Łodzi po raz pierwszy na terenach polskich użyto maszynę parową,
– cmentarz żydowski w Łodzi jest największym cmentarzem tej społeczności w Europie, pochowano na nim ponad dwieście dwadzieścia tysięcy osób.
Uwaga! Program jest ramowy i może ulec zmianie, szczegółowy program wycieczki ustala pilot.
PODCZAS WYCIECZKI MOŻNA TAKŻE ZWIEDZIĆ (DO WYBORU)
Muzeum Kinematografii.
ul. Piotrkowska (zabytkowe kamienice, Promenada Gwiazd, Ławeczka Tuwima i inne).
Pałac Poznańskiego - galeria.
Cmentarz żydowski.
Manufaktura.
Muzeum Fabryki.
Eksperymentarium.
Planetarium na terenie elektrowni EC1.
Lipce Reymontowskie - Muzeum Regionalne, zagroda ludowa, wioska indiańska - "Indianie Świata".